מוזיאון "החאן" חדרה ע"ר

מוזיאון "החאן" חדרה ע"ר

תלמידי חטיבות ביניים ותיכונים

סיפורו של חפץ: תכנית הדרכה לכיתות ז'- ח' (כשעה וחצי). התכנית משלבת סיור המלווה במדריך ובשחקן בחדרי המוזיאון. מלבד הסיור החוויתי, התלמידים ילמדו על חפצים אשר היו בשימוש בעבר ועל תפקידם אז.  חלוקה של הכיתה  ל- 5 קבוצות, כאשר כל קבוצה מקבלת חפץ מאוסף המוזיאון ולומדת עליו. לאחר הלמידה המשותפת – הצגת הממצאים בפני חברי הכיתה.

 

חדרה ממושבה לעיר – "מסע בזמן" במציאות רבודה:   תכנית הדרכה לכיתות ז'- ח' (כשעה וחצי). התכנית משלבת סיור של התלמידים במוזיאון בליווי מדריך עם טאבלטים.  התלמידים יעברו מסע, להכרת הסיפור ההיסטורי של חדרה – ממושבה לעיר. המסע כולל חידון, רמזים, מציאת סימנים ברחבי המוזיאון ומשחקים אינטראקטיביים. לבסוף, כל מי שהצליח לסיים את כל שלבי המסע ברחבי המוזיאון – מגיע לאוצר ה"חאן".  חלוקה של הכיתה  ל- 5 קבוצות. הכיתה תצפה בסרט לפני תחילת ההדרכה, ולאחריו תחל הפעילות החוויתית בחדרי המוזיאון.

 

עלייה ראשונה ושנייה במושבה חדרה: אתגרים, דילמות והכרעות: תכנית הדרכה וסדנה לכיתות ט' במסגרת לימוד נושא העלייה הראשונה והשנייה בתכנית הלימודים (כארבע שעות). במוקד הסיור המודרך המלווה במדריך ובשחקן נחשפים התלמידים לקשיי החיים שליוו את הראשונים והדילמות שהיו מנת חלקם. בחלקו השני של הביקור משתתפים התלמידים בסדנה שעניינה דילמות מחייהם של הראשונים בתקופת העלייה הראשונה ובתקופת העלייה השנייה, כגון: לעזוב את חדרה או להישאר בה, עבודה עברית או עבודה ערבית, שמירה עברית או שמירה ערבית, ומעמד האישה- שמירה על מסורת או רוח של שינוי. חלוקה של הכיתה ל- 5 קבוצות. לתלמידים ניתנת האפשרות להכין הצגות קצרות המבוססות על הדילמות שקיבלו באמצעות תלבושות המוזיאון.

 

"במנהרת הזמן" – מסעם של אנשים בחאן – תכנית לרגל קבלת תעודות זהות: תכנית הדרכה לסיור במוזיאון     לכיתות י'. ההדרכה כוללת סיור בחדרי מוזיאון המלווה במדריך ובשחקן (כשעה וחצי) שמטרתם חשיפה לתולדותיה של חדרה באמצעות הדמויות המופיעות בחדרי החאן. עם סיום הסיור, יקבל כל תלמיד תעודת זהות של אזרח הח'אן (אפשרות להוספת תמונות של התלמידים על גבי תעודות הזהות). ניתנת האפשרות לקיים טקס קבלת תעודות זהות בחצר המוזיאון.

 

חקר תולדות ההתיישבות במושבה חדרה באמצעות המילה הכתובה: תכנית הדרכה וסדנה לכיתות י"א  במסגרת לימוד נושא העלייה הראשונה והשנייה בתכנית הלימודים (כארבע שעות). במוקד הסיור המלווה במדריך ובשחקן עולים קשיי החיים שילוו את הראשונים. בחלקו השני של הביקור משתתפים התלמידים בסדנה שעניינה לימוד חקר תולדות ההתיישבות בחדרה באמצעות המילה הכתובה (לדוגמה: ציטוטים בחדרי המוזיאון ושירים שנכתבו על ראשיתה של חדרה). חלוקה של הכיתה ל- 5 קבוצות. לתלמידים ניתנת האפשרות להכין הצגות קצרות המבוססות על המשימות שקיבלו באמצעות תלבושות המוזיאון.

 

השיר "בלילה, בח'אן בחדרה", חובר בשנת 1981 ליובל ה- 90 לחדרה, על ידי יורם טהר לב ושלמה ארצי. זהו שיר פרידה של בן מאימו, בידעו כי ימיו קצרים בחדרה. השיר מתייחס לימים הראשונים של משפחות הראשונים בח'אן, כאשר המצוקה הייתה בשיאה ורבים נפטרו מן המלריה. מבחינה זו נאמן השיר לעובדות ההיסטוריות, ונראה, שאווירת הייאוש השוררת בו אפיינה את תחושתם של רבים מן הראשונים.

פרטי התקשרות

נילי גמליאלי – מיטל  – רכזת חינוך והדרכה
khmuseumedu@gmail.com

מידע כללי

ניתן לקיים סדנאות לאחר הסיור המודרך.
סיורים במוזיאון ניתן לקיים בשפות הבאות: עברית, אנגלית, ספרדית, צרפתית ורוסית.

לטופס הזמנה >