מוזיאון "החאן" חדרה ע"ר

מוזיאון "החאן" חדרה ע"ר

תלמידי חטיבות ביניים ותיכונים

 

סיפורו של חפץ: תכנית הדרכה לכיתות ז'- ח' (כשעה וחצי). התכנית משלבת סיור המלווה במדריך ובשחקן. מלבד הסיור בחדרי המוזיאון, התלמידים ילמדו על חפצים אשר היו בשימוש בעבר ועל תפקידם אז.

 

 עלייה ראשונה ושנייה במושבה חדרה: אתגרים, דילמות והכרעות: תכנית הדרכה וסדנה לכיתות ט' במסגרת לימוד נושא העלייה הראשונה והשנייה (כארבע שעות). במוקד הסיור המודרך המלווה במדריך ובשחקן קשיי החיים שליוו את הראשונים והדילמות שהיו מנת חלקם. בחלקו השני של הביקור משתתפים התלמידים בסדנה שעניינה דילמות מחייהם של הראשונים בתקופת העלייה הראשונה ובתקופת העלייה השנייה, כגון: לעזוב את חדרה או להישאר בה, עבודה עברית או עבודה ערבית, שמירה עברית או שמירה ערבית, ומעמד האישה- שמירה על מסורת או רוח של שינוי. לתלמידים ניתנת האפשרות להכין הצגות קצרות המבוססות על הדילמות שקיבלו באמצעות תלבושות המוזיאון.

 

"במנהרת הזמן" – מסעם של אנשים בחאן – תכנית הדרכה וסדנה לכיתות י' לכבוד  קבלת תעודות זהות. הפעילות כוללת סיור במוזיאון המלווה במדריך ובשחקן (כשעה וחצי עד שעתיים) במטרה לחשוף את רצף תולדותיה של חדרה באמצעות הכרת הדמויות המוצגות בחדרי החאן דרך תעודות הזהות.

 

חקר תולדות ההתיישבות במושבה חדרה באמצעות המילה הכתובה: תכנית הדרכה וסדנה לכיתות י"א  במסגרת לימוד נושא העלייה הראשונה והשנייה (כארבע שעות). במוקד הסיור המודרך המלווה במדריך ובשחקן קשיי החיים שילוו את הראשונים. בחלקו השני של הביקור משתתפים התלמידים בסדנה שעניינה לימוד חקר תולדות ההתיישבות בחדרה באמצעות המילה הכתובה (לדוגמה: ציטוטים ממקורות ראשוניים ושירים שנכתבו על ראשיתה של חדרה). לתלמידים ניתנת האפשרות להכין הצגות קצרות המבוססות על המטלות שקיבלו באמצעות תלבושות המוזיאון.

 

מציאות רבודה במוזיאון – בעקבות אוצר ה"חאן" : מסע בזמן בעקבות אוצר ה"חאן" באמצעות מציאות רבודה (כשעה וחצי). חוויה אינטראקטיבית חדשנית לכל המשפחה. במהלך הפעילות כל מספר משתתפים מקבלים אייפד באמצעותו יעברו מסע בו ייקחו חלק פעיל ומהנה בסיפור ההיסטורי של חדרה. המסע כולל חידון, רמזים, מציאת סימנים ברחבי המוזיאון ומשחקים אינטראקטיביים. לבסוף, כל מי שהצליח לסיים את כל שלבי המסע ברחבי המוזיאון -מגיע לאוצר ה"חאן".

השיר "בלילה, בח'אן בחדרה", חובר בשנת 1981 ליובל ה- 90 לחדרה, על ידי יורם טהר לב ושלמה ארצי. זהו שיר פרידה של בן מאימו, בידעו כי ימיו קצרים בחדרה. השיר מתייחס לימים הראשונים של משפחות הראשונים בח'אן, כאשר המצוקה הייתה בשיאה ורבים נפטרו מן המלריה. מבחינה זו נאמן השיר לעובדות ההיסטוריות, ונראה, שאווירת הייאוש השוררת בו אפיינה את תחושתם של רבים מן הראשונים.

פרטי התקשרות

נילי גמליאלי – מיטל  – רכזת חינוך והדרכה
khmuseumedu@gmail.com

מידע כללי

ניתן לקיים סדנאות לאחר הסיור המודרך.
סיורים במוזיאון ניתן לקיים בשפות הבאות: עברית, אנגלית, ספרדית, צרפתית ורוסית.

לטופס הזמנה >