מוזיאון "החאן" חדרה ע"ר

מוזיאון "החאן" חדרה ע"ר

 

תערוכות עכשוויות

"עשר השנים האבודות"- תערוכת פסלים, ערב זכרון ועדות

5/5/2016

תערוכת פסליו של אבי אלבחרי, תושב חדרה, מספרת את סיפור הצלתו והישרדתו של הילד BATO, ילד בן ארבע מסראייבו, אשר ניצל ברגע האחרון ממשלוח למחנה ג'אקובו, פרידתו מאימו, הטבלתו לנצרות יחד עם הסבת שמו ל"אנטון" והסתרתו במנזר בעיר ספליט, יוגוסלביה.

הפסלים "זכרונות משם", מנציחים את סיפורן של משפחת אלבחרי (משפחת אביו) ומשפחת אלעזר (משפחת אימו) – משפחות ספרדיות עניפות שחיו בסראייבו ובבוסניה ונספו בשואה.

הפסלים עשויים חומר שרוף בתנור, בגודל 0.50X0.30 סמ', מציגים דמויות ומצבים במסע הבריחה מיוגוסלביה של ילד בן 4: ספינת המעפילים KEFALOS, עלייתו ארצה וקליטתו במוסד "יקיר" לילדים בכפר הרא"ה ועד הגיעו לקיבוץ רוחמה בגיל 14.

מתוך הפסלים צצות ועולות דמויות בעלי מלאכה אופייניות לשוק בסראייבו: מנקה הארובות, משחיז הסכינים והחלבן. כמו כן קטעים מתוך מסע הבריחה כפי שנצרבו בזיכרונו כמו: רגע הפרידה מאמו והסערה המטלטלת בים באוניית המעפילים KEFALOS.
פסל יחודי מוקדש לנזירות קוריטאס וססליה אשר הסתירו אותו יחד עם עוד חמישה ילדים יהודיים במקומות מחבוא ובזכותן נצלו. על מעשיהן אלה קיבלו הנזירות את אות "חסידי אומות עולם".

סיפורו זה נכתב במשך כעשרים שנה. בשנת 1988 נסע אבי אלבחרי ליוגוסלביה לחפש ולאסוף רסיסי זיכרון מעשר שנות נדודיו מדצמבר 1941 – יום פרידתו מאמו ועד אוגוסט 1951 בהגיעו לקיבוץ רוחמה.


19-2009 ביקור חיילים בתערוכת גרוניך

קצת אחרת

29/6/2016

תערוכה מאוצרות ארכיון ה"חאן" חדרה המתעדת את יצירתו של שלמה גרוניך יליד חדרה בין השנים 1970-1990.